Основна інформація про Проєкт
ПРОЄКТ
програми Erasmus+, напрям Жан Моне
«Strengthening the EU common values through the policy of multilingualism in the education and training of future teachers»
(«Зміцнення спільних цінностей ЄС через політику багатомовності в освіті та підготовці майбутніх учителів»)
101083321 – SEUCV ETT
(Грантова Угода № – 8619269 від 12.12.2022р.)
Провідною рисою сучасного європейського простору є його спрямованість на всебічну інтеграцію народів, які проживають на його території, формування єдиного соціально-економічного, культурного та освітнього середовища. В межах такої інтеграції особливо важливим стає поширення загальноприйнятих цінностей і мовної політики Європейського Союзу, яка зосереджена на всебічній підтримці широкого культурного та лінгвістичного розмаїття країн Європи, стимулюванні мовного навчання задля збереження культурної ідентичності, забезпеченні соціальної інтеграції громадян, розвитку мультилінгвізму як загальної стратегії, що надає можливість громадянам ЄС, які володіють багатьма мовами, отримати переваги й скористатися освітніми, професійними та економічними можливостями, створеними в об’єднаній Європі. З початком широкомасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України вся наша країна змушена була функціонувати в нових воєнних реаліях, які мали безпосередній негативний вплив на життя, свободу, захист прав та цінностей українців. Оскільки Україна зараз робить активні кроки в напрямку євроінтеграції, питання збереження та розповсюдження ключових європейських цінностей через політику багатомовності в сфері освіти набувають сьогодні особливої актуальності.
Євроінтеграція української освіти й науки спричиняє реалізацію освітніх реформ не тільки у вищій освіті, але й в усіх сегментах освітньої галузі. Одним із найбільш ефективних способів досягнення цієї мети є знайомство дітей з двома іноземними мовами з раннього віку, а також їх паралельне залучення до дотримання спільних цінностей Європейського Союзу. Таким чином, якщо українська освіта дотримуватиметься головних принципів політики Європейського Союзу щодо багатомовності та спільних цінностей, це дасть підростаючому поколінню можливість вдосконалювати свої мовні навички шляхом навчання та стажування за кордоном, що сприятиме розвитку професійної та освітньої мобільності. Нажаль, випускники українських закладів загальної середньої освіти завершують навчання без достатнього рівня компетентності щодо володіння другою іноземної мовою та не усвідомлюють, які існують спільні цінності ЄС. З цієї причини та з огляду на політику ЄС щодо багатомовності та спільних цінностей, а також для того, щоб йти пліч-о-пліч із політикою ЄС у сфері освіти, яка визначає покращення вивчення та викладання мов як пріоритет, Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького планує впровадження проєкту «Зміцнення спільних цінностей ЄС через політику багатомовності в освіті та підготовці майбутніх учителів».
Починаючи з 2023-2024 навчального року кафедра методики викладання германських мов запускає процес імплементації Модуля Жана Моне “Strengthening the EU common values through the policy of multilingualism in the education and training of future teachers” за міжнародною програмою Erasmus+.
Актуальність даного дослідження полягає в тому, що на сьогоднішній день цінності Європейського Союзу є спільними для всіх країн-членів цієї організації. З одного боку, у сучасному суспільстві, в якому переважають інтеграція, толерантність, справедливість, солідарність і недискримінаційний підхід, популяризація та поширення спільних цінностей ЄС сприятимуть розвитку освіти України, особливо в період повномасштабної війни. З іншого боку, багатомовність, яка є одним із основоположних принципів ЄС, покращує спілкування людей рідною мовою, сприяє вивченню іноземних мов, допомагає зберегти розмаїття мов Європи, покращує конкурентоспроможність економіки країн-членів ЄС.
На нашу думку, одним із найбільш ефективних способів досягти мети є знайомство дітей з двома іноземними мовами з раннього віку, а також їх паралельне залучення до дотримання спільних цінностей Європейського Союзу. Таким чином, якщо українська освіта дотримуватиметься головних принципів політики Європейського Союзу щодо багатомовності та спільних цінностей, це дасть молодим людям можливість вдосконалювати свої мовні навички шляхом навчання та стажування за кордоном, що сприятиме розвитку професійної та освітньої мобільності. Нажаль, випускники українських закладів загальної середньої освіти звершують навчання без достатнього рівня компетентності щодо володіння другою іноземної мовою та не усвідомлюють які існують спільні цінності ЄС. З цієї причини та з огляду на політику ЄС щодо багатомовності та спільних цінностей, а також для того, щоб йти пліч-о-пліч із політикою ЄС у сфері освіти, яка визначає покращення вивчення та викладання мов як пріоритет, кафедра методики викладання германських мов Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького буде впроваджувати курс «Зміцнення спільних цінностей ЄС через політику багатомовності в освіті та підготовці майбутніх учителів», на реалізацію якого отримано грантові кошти за рахунок програми Erasmus+ (Модуль Жана Моне).
Загальна характеристика
Модуль орієнтовано на здобувачів вищої освіти освітнього ступеня Бакалавр (4й рік навчання), які спеціалізуються на навчанні іноземних мов дошкільнят та молодших школярів. Головною метою модуля є зміцнення спільних цінностей ЄС через європейську політику багатомовності під час підготовки майбутніх учителів початкової школи. Вважаємо, що такий підхід покращить освітньо-педагогічний процес в Україні, а також наблизить його до загальноєвропейських цінностей та мовних стандартів. Така освітня політика створить основу для вивчення та викладання іноземних мов з раннього віку та сприятиме поширенню спільних цінностей ЄС.
Проєкт матиме значний вплив на такі цільові групи:
• 90 студентів-бакалаврів, залучених до навчання, отримають знання про загальні цінності ЄС, європейські стандарти освіти, політику ЄС щодо багатомовності та розвинуть фахові компетентності щодо якісного навчання іноземних мов дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. У довгостроковій перспективі це вплине на можливість їх кар’єрного зростання та перспективи постійного професійного вдосконалення відповідно до спільних цінностей ЄС.
• 300 учасників конференції (100 учасників щорічно протягом 3 років), 120 учасників семінару (40 учасників щорічно протягом 3 років), 120 учасників круглого столу (40 учасників щорічно протягом 3 років) отримають можливість познайомитися зі спільними європейськими цінностями, стандартами освіти, матимуть можливість обговорити свій практичний досвід, який сприятиме орієнтації української системи освіти на європейській вектор.
Розповсюдження результатів модуля відбуватиметься за різними напрямками:
· конференції, круглі столи та семінари, до яких залучатимуться як викладачі іноземних мов з різних українських університетів, шкільних та дошкільних закладів, так й науковці та політики з усієї України;
· тренінги, які проводитимуть здобувачі вищої освіти, які навчаються за програмою Модуля, що дасть можливість поширити результати проєкту по всій Україні, оскільки здобувачі проходитимуть педагогічну практику в різних регіонах країни.
Ці заходи, завдяки залученню зацікавлених сторін різного рівня, спровокують дискусію щодо зміцнення спільних цінностей ЄС, надають можливість вирішення методологічних питань. Це дозволить учасникам різноманітних запланованих заходів усвідомити необхідність впровадження освітніх змін у традиційну систему освіти України.
Моніторинг та оцінка модуля передбачає наявність різних рівнів контролю якості. Виправдане поєднання теоретичної та практичної частин модуля дозволить підпорядкувати всю навчальну програму її головній меті, яка полягає в запровадженні спільних цінностей ЄС та політиці багатомовності в освітній системі України, а також наближенні до європейських стандартів у сфері викладання іноземних мов в Україні. Як результат, це стимулюватиме безперервний професійний розвиток викладачів, дослідників та політиків в галузі освіти.
Структура Модуля
Модуль «Зміцнення спільних цінностей ЄС через політику багатомовності в освіті та підготовці майбутніх учителів» спрямований на уточнення спільних цінностей ЄС через запровадження європейської політики багатомовності в освітній процес України. Це також сприятиме впровадженню європейських мовних стандартів в український освітній простір та підвищенню якості вивчення та викладання іноземних мов з раннього віку.
Обсяг проєкту включає дві основні частини:
Теоретична частина (60 годин) базується на вивченні сутності спільних цінностей ЄС та політики багатомовності ЄС, яка реалізується в країнах-членах союзу, її порівнянні зі стратегічними питаннями української мови у ранньому вивченні та викладанні іноземних мов. Ця частина курсу присвячена важливості дотримання спільних цінностей ЄС та їх популяризації в Україні. Теоретична частина курсу базуватиметься на Загальноєвропейських рекомендаціях, рекомендаціях Ради Європи та Європейського центру сучасних мов. Ця частина також буде зосереджена на просуванні спільних цінностей ЄС та європейських інновацій у викладанні мов в Україні.
Практична частина (60 годин) модуля проходитиме у двох різних напрямках:
а) у формі однотижневого інтенсивного курсу зі зміцнення спільних цінностей ЄС через навчання іноземних мов на основі політики багатомовності ЄС (30 годин);
б) у формі педагогічної практики в закладах загальної середньої освіти (30 год.).
Результатом цієї частини курсу буде портфоліо майбутнього вчителя іноземної мови з обов’язковим розділом «Як я пропагую загальні цінності ЄС через своє викладання» (паперова або електронна версія).
Модульний цикл повторюється 3 роки поспіль.
Дисемінація результатів
Результати організованої навчальної діяльності будуть поширені та використані через:
• публікацію 2 рецензованих статей протягом періоду гранту
• проведення семінарів для вчителів шкіл в рамках існуючих угод
• організацію семінарів та круглих столів з викладачами університету, студентами, вчителями шкіл, політиками на місцевому, регіональному та національному рівнях
• спілкуванням з іншими координаторами модулів
• публікацією підсумків, змісту та розкладу основних заходів, а також очікуваних результатів.
Цілі проєкту. Після закінчення проєкту здобувачі освіти (майбутні вчителі) повинні:
• знати загальні цінності ЄС і вміти навчати цим цінностям дітей початкової школи;
• ознайомитися з політикою ЄС щодо багатомовності та розуміти важливість впровадження європейських мовних стандартів в український освітній простір;
• оперувати основними способами зміцнення спільних цінностей ЄС через політику багатомовності ЄС під час раннього вивчення іноземної мови (англійської) в початковій школі;
• отримати базове розуміння ролі спільних цінностей ЄС у стимулюванні культурного та економічного розвитку Ураїни;
• розвинути вміння використовувати європейські стандарти та загальноприйняті цінності під час навчання дітей іноземним мовам з раннього віку.